czwartek, 11 lipca 2013

weekendowe podróżowanie

Czerwcowe i lipcowe weekendy upływają nam na zwiedzaniu. Nareszcie udało nam sie dotrzec od Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod Radomiem. Tak naprawdę to skusiła mnie wystawa prac Magdaleny Abakanowicz. Wystawa interesująca, ale bardzo przygnębiająca.
Samo miejsce piękne.
Duży zabytkowy  park krajobrazowy, gdzie można pospacerować i odpocząć


pałac Józefa Brandta ze stałą ekspozycją wnętrz dworskich
zespół podworski z 2. połowy XIX w.


A to już zabytkowa huta żelaza w Chlewiskach 

Huta wybudowana w latach 1890-1892 należała do rodziny Platerów, następnie przejęta została przez spółkę Akcyjną Handlowo-Przemysłową "Elibor", a w 1939 r. wydzierżawiła ją Huta "Pokój". W 1940 r. przestała pracować. Po wojnie w części zakładu uruchomiono produkcję, część zaś najcenniejszą z punktu widzenia walorów zabytkowych przejęło pod opiekę w 1960 r. Muzeum Techniki w Warszawie. Osobliwością jest zbudowany przez Francuzów zespół wielkopiecowy - jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Dawne wyposażenie huty składa się z wielkiego pieca na węgiel drzewny z urządzeniami zasypowymi typu Parry, wodnej wieży wyciągowej, dwóch dmuchaw leżących (w tym jednej produkcji polskiej - z wytwórni Andrzeja Zamojskiego), dwóch kompletów nagrzewnic rekuperatorowych, odpylacza i trzech prażaków rudy. Poza tymi XIX-wiecznymi urządzeniami technicznymi prezentowana jest stała wystawa: "Wyposażenie mechanika huty".

i migawki ze stolicy Ukrainy

podobno największy zegar kwiatowy w Europie pokazany przed EURO 2012
Ostatnią niedzielę spędzilismy w Bałtowie
byliśmy bardzo odważni i nie straszne nam były te wielkie stwory :)

Z prehistorii przejechaliśmy żółtym amerykańskim szkolnym autobusem do krainy zwierząt


W drodze powrotnej przystanek na rynku w Skaryszewie i jedyny jaki widziałam pomnik zabawki jarmarcznej


3 komentarze:

  1. No faktycznie bardzo intensywnie spędzacie czas i zwiedzacie, zwiedzacie. Pokazujesz interesujące miejsca i zabytki. Ta huta żelaza, to prawdziwa ciekawostka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wybieram się, wybieram do tego Bałtowa i dotrzeć nie mogę..

    OdpowiedzUsuń
  3. O- znane mi miejsca:) Orońsko uwielbiam, Bałtów wręcz przeciwnie:)W okolicy mogę polecić Krzemionki Opatowskie.

    OdpowiedzUsuń

.

Uszanuj moja pracę

Wszystkie prace i zdjęcia zamieszczone w tym blogu są wyłączną własnością autorki. Kopiowanie, wykorzystywanie, rozpowszechnianie, przetwarzanie w jakikolwiek inny sposób zdjęć oraz wzorów prac bez zgody autorki jest zabronione. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Obserwatorzy